Niekoľko ľudí ma žiadalo o pomoc pri nákupe LCD monitora na amatérsku aj profesionálnu prácu s fotografiami. Vo väčšine prípadov odporúčam grafické monitory Apple Cinema, no ľudia po chvíli (po prezretí parametrov na stránkach Apple) odpovedajú: „tie sú drahé a majú zlé parametre“.
Rád by som preto objasnil niektoré fakty okolo špecifikácii LCD monitorov. Pri monitoroch sa udávajú laboratórne merané parametre, ktoré sa v reále prejavujú celkom inak a v skutočnosti najlepšie parametre vôbec nezodpovedajú najlepšej kvalite.
Display Apple Cinema 20″, M9177LL/A:
- Rolíšenie: 1680 × 1050 pixels
- Počet farieb: 16.7 milióna
- Uhly: 178° horizontálne; 178° vertikálne
- Svietivosť: 300 cd/m2
- Kontrastný pomer: 700:1
- Čas odozvy: 14 ms
- Veľkosť pixelu: 0.258 mmKontrast
===============
Kontrastné pomery 1000:1 sú prakticky nezmysel. Najlepší monitor na grafiku súčasnosti je (za 250 000 SK) NEC Wide Gamut s LED podsvietením a dosahuje podľa meraní TomsHardware reálny kontrastný pomer 450:1. Preto je veľmi nepravdepodobné, že monitor za desatinu tejto sumy poskytuje väčší kontrastný pomer, alebo že väčší kontrastný pomer znamená lepšie podanie farieb.
Kontrastný pomer je pomer medzi najtmavšou čiernou a najsvetlejšou bielou. Hnať sa za veľkým kontrastným pomerom znamená, že LCD panel podsvietite reflektorom z futbalového štadióna (čím získate ostrú bielu), ale zároveň tým spravíte z čiernej sivú. Je potrebné nájsť optimálny stred tak, aby sa dosiahla hlboká tmavá čierna a zároveň dostatočná biela.
Záver: ignorujte kontrastné pomery v špecifikáciách. Neznamenajú nič…
Čas odozvy
Všetky odozvy monitorov do 16ms sa v reále pohybujú niekde medzi 8 – 18 ms. Mnoho monitorov udáva v špecifikáciach veľmi nízke odozvy, čo je výborné pre hráčov akčných a dynamických hier, no väčšinou je daň za rýchlost slabé podanie farieb. Zo skúseností viem, že kvalitný 12–16ms LCD monitor podáva lepšie výsledky ako lacný 4–8ms monitor. Hral som rôzne akčné hry na kvalitnom 16ms monitore a neobjavovali sa žiadny „duchovia“ ani rozmazávanie textúr.
Záver: ignorujte odozvy v špecifikáciach. Ak Vám veľmi záleží na odozve, nechajte si monitor predviesť.
Farby
V špecifikáciach sa udáva buď 16,2(18bit) alebo 16,7(24bit) milióna. V súčasnosti fungujú všetky grafické karty v 24 bitovom móde. Neexistuje možnosť, ako vidieť viac ako 24 bitovú hĺbku farieb. Pre kanály RGB je to teda 3×8bit = 24. Tu sa LCD monitory delia na 18 bitové a 24 bitové.
Grafická karta posiela 24bitovú hĺbku, no lacnejšie monitory zobrazia už len 18bit, čize 6bit na každý z kanálov RGB. 18 bitová farebná hĺbka je v skutočnosti len 262 144 farieb. Preto sa musia používať rôzne triky na oklamanie zraku.
Záver: monitory, ktoré majú v špecifikáciách 16,2 mil. farieb zobrazujú v skutočnosti len 260 tisíc. Monitory, ktoré majú v špecifikáciách 16,7 mil. farieb sú 24bit a zobrazujú presne 16,7 milióna farieb. Apple Cinema displeje sú všetky 24 bitové.
Svietivosť
Idálna svietivosť pri práci, ktorá neobťažuje a nenamáha zrak je okolo 120cd/m2. Monitory sú už v továrniach nastavované na túto svietovosť, niektoré majú senzor, ktorým sa automaticky reguluje svietivosti podľa osvetlenia v izbe. Všetko nad 200cd/m2 je už na prácu a hranie hier extrém, oči sa rýchlo vyčerpajú a unavia. Výhodné je to len napr. pri sledovaní filmov z väčšej diaľky, pri prezentáciách alebo na silnom slnku.
Záver: svietivosť Apple Cinema displejov je úplne postačujúca.
Veľkosť jedného pixelu
Čím sú pixely menšie, tým pôsobí obraz viac uhladene. Monitory Apple Cinema majú veľkosť pixelov 0,250 – 0,258mm, čo je dnes najmenšia vyrábaná veľkosť pixelov v tejto kategórii monitorov. Malé pixely je technologicky náročnejšie vyrobiť a preto sú tieto panely aj drahšie. Obraz je kvalitný, „hladký“, nepixelový. Menšie pixely = viac DPI, resp. PPI. Bežné monitory používajú pixely o veľkosti 0,278 – 0,29mm.
Záver: Monitory Apple Cinema poskytujú najviac DPI (PPI). Ich výroba je drahšia a odráža sa na cene.
Súvisiace články:
komentárov
Záver: ignorujte parametre, kupujte apple :)
ale inac dobry a poucny clanok
muky : este si zabudol : ignorujte cenu, kupujte apple :-)
Kvalita apple displejov je myslim dostatocne znama …. naco o tom pisat clanok ktory to len potvrdzuje …. ? :) peace … :)
nato je to dobre, ze nie vsetci maju tie parametre v malicku. ja som si napriklad vobec nevsimol pri tomto monitore pocet farieb: http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=9162470
teraz viem ze to nie je az taka dobra kupa ;)
dik za fajn clanok
a čo sa týka displayov v imacoch? konkrétne imac 24″ by ma zaujímal ak by niekto vedel najlepšie z osobnej skúsenosti porovnať napr s apple cinema 23″ alebo 30 ” :)
Len sa mi to zda, alebo si tieto dve vety vzajomne odporuju? :
“Kontrastný pomer je pomer medzi najtmavšou čiernou a najsvetlejšou bielou. Hnať sa za veľkým kontrastným pomerom znamená, že LCD panel podsvietite reflektorom z futbalového štadióna (čím získate ostrú bielu), ale zároveň tým spravíte z čiernej sivú.”
Ja sa sice do parametrov displayov nevyznam, ale ak kontrastny pomer je to, co hovori prva veta, tak potom cim vacsi KP, tym belsia biela A ZAROVEN cernejsia cierna. Nie? :)
Ahoj,
Vysvetlim to takto: Ak ma biela svietivost 200 candela/m2, a cierna svietivost 0.5 candela/m2, tak je pomer 200:0,5, co sa rovna 400:1.
Tym, ze ma cista biela svietivost napr. 500 candela/m2 sa aj zvysi svietivost ciernej (pretoze svetlo prenika viac, aj ked nema) na velmi nepriznivych 0.8 candela/m2 (to je uz siva). Vysledny pomer 625:1.
Cim belsia biela, tym svetlejsia cierna.
Myslim ze staci raz vidiet aby clovek pochopil, ze kvalita Apple displayov je spickova a vzdy uputa pozornost brilantnym obrazom. Osobne som nic lepsie este nevidel.
Monitory 20 a 23 v sebe maju TFT panely LG-Philips. 30tka ma panel od Samsungu.
Lepsie su uz len EIZO CG a spominany NEC WG, ale to je uz ina trieda na vyssie specializovanu pracu s farbami.
Nahodou pro me to byl prinosny clanek. Ne kvuli Applu, ale zejmena kvuli jednoduchemu vysvetleni jednotlivych vlastnosti monitoru. Velmi pekne!
Dominik > dakujem za vysvetlenie. Opakujem, do tych parametrov sa nevyznam a nebolo to povodne napisane velmi osvetlujuco… :)
APPLE cinema LCD su od zaciatku vyroby velmi kvalitne a prepracovane LCD. V PC svete sa bezne ohana parametrami a zabuda sa na realnu vykonost a kvalitu. Plati to nielen o LCD ale aj o OS a o aplikaciach/ argumentuje sa o mnozstve programov a zabuda sa na kvalitu/ a plati to aj o ostatnom HW. Je pravda ze aj ja by som chcel mat co najrychlejsi a najlepsi HW, co u APPLE u niektorych komponentoch nebyvalo/ graficke karty/, ale aj tak je APPLE a zvlast teraz co sa tyka HW lepsia volba ako PC.A co sa tyka LCD v iMac 17,20,24 maly by byt na rovnakej kvalitativnej urovni, co tak ale nieje v skutocnosti. LCD 17 je kvalitativne pozadu oproti 20 a 24. MacBook 13,3 by mohol mat tiez kvalinejsie LCD. MacBookPro 15,4 a 17 je kvalitou na vysokej urovni, tak ako aj LCD 20,23 a 30 k MacPro.
Osobne mam 20″ Cinemu a som velmi spokojny.
Uzasny design, slusna kvalita obrazu. Jas mam nastaveny na minime, takze tie rady, ktore su tu napisane berte skutocne vazne…
Vsetky tie krasne vysoke cisla su len marketing a vo vacsine pripadov len teoreticke hodnoty…
:)
MacBooky Pro maju tiez velmi kvalitne displeje, viem o niekolkych fotografoch, ktori ich pouzivaju v terene spolu s Aperture a su velmi spokojni…
mno opět spokojenost a dík za vysvětlení podrobností kolem LCD ;)
mně teda display na mém MBP nijak zvlášt super nepřijde. ne že by to byla hrůza, ale zázrak to taky zrovna není. navíc mi připadá, že trpí nerovnoměrným podsvícením. kontrast a barevnost jsou přijatelné, ale rozhodně bych o něm nemluvil jako o “velmi kvalitním”. jako fotograf bych to bral kvůli náhledům v terénu, ale pro finální úpravy bych to teda ROZHODNĚ nepoužíval… [může to být ale chyba mého MBP, je to totiž první verze a víme jak to u takových strojů bývá, že…]
Dobry clanek, libi se me jednoduche podani, ted v tom mam jasno.
Minuly rok jsem si poridil prvni Mac – MacBook. Jsem nadseny a i s kvalitou displaye nemam problem…
M.
ja mam DELL 2005FPW ktory ma ten isty panel ako 20” ACD a som tiez velmi spokojny. akurat ma nestal cez 29K ale 11K :) Apple produkty su zbytocne predrazene -> aj ked viem, ze budete tvrdit opak ;)
Dell 2005 FPW som nemal ani nevidel, ale vsade som cital, ze je strasne vyblednuty a neda sa nastavit pod 170 cd/m2, co je na akukolvek kontrolu farieb uplne nepripustne. Tyka sa to aj dalsich modelov az po 24″. Podsvietenie je druha najdrahsia sucast LCD monitora… Apple nema nic predrazane, vsetky ich pocitace stoja tolko, kolko sucet suciastok v nich + zaruka v EU naviac.
moze byt co tvrdis, mne to ale na tie kraviny co na tom pocitaci robim plne postacuje :-)
Samozrejme Delly su dobrou alternativou pre menej narocnych, ale tazko ich porovnavat s ACD, tie su skor urcene narocnym uzivatelom a fotografom. A ti sa zas ne”handrkuju” a potrebuju kvalitu, je to drahy pracovny nastroj ako aj fotoaparat a dalsia vybava…
V US stoji 20″ ACD $700, co sa mi zda celkom primerana cena. Slovenskych 29-35 litrov je uplne out, za to sa tu da kupit trosku ina kvalita aj uhlopriecka. Nechapem to predrazovanie takmer o 50% ( ..EU zaruka.. :)) ). Ked si odmyslim nejaky “Apple hype”, tak sa mi to zda absolutne nerozumna investicia. V pube po tretom pive oznam vlastnictva ACD urcite u zainteresovanych vyvola znacny obdiv, aj ked neviem ci to stoji za tie prachy. Ale kazdopadne asi je to dobry biznis..
Urcite si si uz vsimol, ze na elektroniku sa globalne uplatnuje pravidlo EUR:USD = 1:1, co vobec nie je pravda, ale tyka sa to aj konzoli a vsetkej dalsej elektroniky (takmer)….
Takze 700 EUR je 24 500 + rok dalsej zaruky = cca 29 000 a to je cena 20″ ACD… uz aj s danou pri vstupe do EU, ktora v USA nie je…
Ak je Dell u nas lacnejsi ako ACD, v USA je este ovela lacnejsi.
kupovat lcd podla kontrastu a jasu je dobra blbost, pretoze napriklad ja mam oboje nastavene tak +- na 5. Casto sa stava ze si ludia kupia lcd koli tomu aby si setrili oci, ale potom hovoria ze je to este horsie, necudujem sa im ked si nechaju vypalovat oci na plnom jase a kontraste
peto: kontrast musi byt vzdy na 100%, pokial si potrpis na kvalitnych farbach. V inom pripade nicis LUT v grafickej karte. Znizovat by sa mala len sila podsvietenia.
Dominik : Ja ako zakaznik neriesim problem “Potrebujem Apple Cinema Display” a zdovodnujem si jeho cenu. Ja riesim problem “Potrebujem lcd monitor pre svoju pracu”. Pozeram sa na trh co je v ponuke, zohladnujem kvalitu, cenu, servis, dostupnost. A ako tu bolo spominane, takmer ta ista technika sa da kupit za omnoho nizsiu cenu. Ak by Apple predaval svoje produkty s takymi cenami na americkom trhu ako tu, pravdepodobne by sme o tej firme vela nepoculi a asi by ani tento blog neexistoval. Jeho produkty na nasom trhu, nie su velmi kompetitivne.
pre technicky zdatnych jedincov ( ktory maju snahu si zistovat informacie, alebo chapu technologie lcd ) odporucam monitory s technologiou AS-IPS ( Advanced Super – In Plane Switching ) , zatial je na trhu v segmente 20″ sirokouhlych lcd najlepsi jedine NEC 20WGX2 ( za +- 16000 Sk bez DPH) ktory je v porovnani s Apple Cinena 20″, ktory pouziva starsiu technologiu S-IPS *vyrazne* lepsi ( z vlastnych skusenosti, pre overenie pokojne googlujte informacie o 20WGX2 )
murko: Ten NEC je dobry monitor, aj ked gamut nema vacsi ako ACD. Ale cena je vyborna. Problem je len, ze ma glossy upravu a a ta sa sprava ako ciste zrkadlo.
Ja pouzivam Eizo S1910, 19″ a som velmi spokojny. Cierna je velmi syta a obraz je dobre citatelny aj ked mi do izby svieti slnko. Perfektne je nan vidno aj z ostreho uhla. Vysiel ma do 20 000,- Sk.
chcem si kupit nejaky monitor lcd na ktorom budem pracovat x-hodin
dtp
pracujem na macu ale hladm riesenie ktore mi pomoze najst to najlesie
tak do 25litrov uvazujem nad cinemou20” ale ako sa uz niekto vyjadril su aj lepsie veci. je tu niekto kto pracuje ako grafik-dtpeckar kto ma relevantne skusenosti s niecim inym ako apple? dakujem za radu
ma si zmysel kupovat apple monitor koly hd filmom??
Tak takychto clankov by malo byt co najviac. Vysvetlit nam laikom zakladne pojmy. Sam som si teraz objednal 24″ lcd LG a az teraz som cital v clanku o tych farbach. Dufam, ze si teraz nebudem nahovarat, ze ked ma len 16,2 mil. farieb, tak ma hrozny obraz. Totiz 262000 a 16,7 mil. je asi dost priepastny rozdiel… :-(