Veľké vianočné nákupy sa blížia a kúpa MacBook Pro je možno váš vyhliadnutý vlastný darček. Na MacBlogu už bol Marošom Mészárosom celkom podrobne zrecenzovaný čierny MacBook, ja by som v jednoduchšej forme vyzdvihol niektoré kľúčové vlastnosti MacBook Pro, ktoré ho odlišujú od konkurencie a zaraďujú medzi skutočný high-end.
Čím MacBook Pro v high-end segmente vyniká a čím nie?
MBP používa základnú dosku s čipsetom 965 mobile a grafický čip GeForce 8600 mobile (128 alebo 256 MB). Tu MacBook Pro nevyniká nijak, táto hardwarová výbava je prakticky medzi vyššou konkurenciou už štandard. 2,2 a 2,4 Ghz procesory Core 2 Duo taktiež nájdete aj v iných notebookoch.
- Displej: Pre notebooky sa sériovo nevyrábajú iné ako LCD panely s TN technológiou, ktoré trpia horšími pozorovacími uhlami a slabším podaním farieb. TN panel je medzi notebookmi zlý štandard, iné nenájdete. MBP však subjektívne pužíva jeden z tých lepších TN, aké som v notebookoch videl. Hlavne horizontálne pozorovacie uhly sú na slušnej úrovni, pri väčšom sklone nemáte cez obrazovku veľké prechody farieb, samotné podanie farieb je na slušnej úrovni TN panelu.
- LED podsvietenie: S LED podsvietením prišiel MBP medzi prvými na trhu. LED znižuje spotrebu celého stroja oproti klasickým starším CCFL a hlavne – displej podsvieťuje celkom rovnomerne. Nenájdete pri pozeraní na čistú farebnú plochu slabší jas po okrajoch a podobne. Z hľadiska rovnomernosti podsvietenia je LED veľké plus.
- Dual-Link DVI: Zatiaľ som nenašiel 15″ notebook s Dual-Link DVI portom. Toto označenie znamená, že na jeden DVI port sú použité dva digitálne transmittery obrazu z čipu grafickej karty. DL DVI sú nutné pre napojenie displeja s rozlíšením väčším ako 1920×1200, typicky teda 30 palcový monitor. Veľké monitory sú stále populárnejšie, 30-tku už nepovažujem za žiadny extrém, keď sa bežne v mainstreame predávajú 22–24″.
- FireWire 800: Technológia FireWire od Apple bola prvýkrát širšie využitá po príchode prvého iPodu s FireWire 400. Neskôr Apple zrýchlil túto zbernicu na teoretických 800 Mbps (skutočne dosahovaných). Túto zbernicu odporúčam na pripojenie externých diskov. FW 400 nepostačuje a USB 2.0 (480 Mbps) samozrejme tiež nie, naviac ešte zaťažuje pri transferoch procesor. USB a FW400 disky používajte len ako externý storage na multimédia, určite z neho neotvárajte veľké projekty ako napr. grafiku a pod a investujte do FW800 disku, alebo si takéto dáta radšej nechávajte na primárnom disku – budete pracovať rýchlejšie.
- ExpressCard slot: tento notebookový slot nahradil starší PCMCIA, používa sa na pripojenie väčšinou dátových kariet (pripojenie na internet, 3G/HDSPA) alebo iných profesionálnejších kariet. Najlepším príkladom je eSATA karta, pomocou ktorej môžete pripájať napr. externý vysokorýchlostný RAID (ceny už dnes vzhľadom na high-end nie sú vysoké, RAID boxy na eSATA sa predávajú bežne). eSATA je ešte lepšie riešenie ako FireWire 800, hlavne teda ak ide o RAID pole, hoci len z dvoch diskov v RAID0.
- Podsvietená klávesnica a MagSafe – špecialitkou sú ešte tieto dve vychytávky. Pri práci v tme sa automaticky podsvietená klávesnica podľa intenzity okolitého svetla určite zíde. Podsvietenie kláves je možné regulovať, v prípade, že by vás rušilo. MagSafe je magnetické pripojenie elektrického kábla. V prípade, že pri nabíjaní alebo používaní doma o kábel zakopnete, kábel vďaka magnetu len vyletí, nestiahnete so sebou na zem celý notebook. Nikdy som ešte o tento kábel nezakopol, ani ho iným spôsobom nechcene nepotiahol, ale vraj sa to ľudom stáva bežne, a až sa vám to tiež raz stane, nerozbijete si váš hodnotný pracovný nástroj.
- Ostatné – interný pevný disk je štandardne 5400 otáčkový kvôli hluku a výdrži batérie, je možné upgradovať na 7200 rpm. Najvyšší voliteľný procesor u MBP je 2,6 Ghz Core 2 Duo. Určite sa zíde aj integrovaná webkamera (dnes už bežná vec). Teplo u MBP uniká cez priestor medzi klávesami na klávesnici, nemôžete kvôli tomu pri použití ext. displeja notebook úplne zavrieť, automaticky sa uloží do režimu spánku. Pri 17″ palcovom modeli máte možnosť priplatiť za HD verziu s rozlíšením 1920×1200. Notebook je hliníkový (samozrejme lepšie ako plast), vďaka návrhu dizajnu tenký a relatívne ľahký, 15″ verzia len 2,45 Kg. Kompletná špecifikácia na stránkach Apple.
Čo musím Apple vytknúť je vnútorná kvalita spracovania ich strojov po prechode na Intel procesory. IBM riešenie s PowerPC procesormi malo výrazne lepšie riešene vnútro z hľadiska chladenia, taktiež nikde len tak „nepoletovali“ káble cez celú základnú dosku a podobne. Na druhú stranu, IBM už nemal záujem vytvoriť výkonný procesor s nízkou spotrebou a s odchodom IBM procesora zrejme odišlo aj kvalitné IBM inžinierstvo. Tu však treba povedať, že konkurenčný high-end vyzerá zvnútra približne rovnako ako MBP (resp. horšie, ich dizajn neumožňuje uvoľnovanie tepla cez klávesnicu).
UPDATE: Oprava 1 – pri použití externého monitora je možné displej na MacBook Pro zavrieť a pracovať v tzv. „close-lid“ móde. Oprava 2 – teplo sa neuvoľňuje cez klávesnicu, ale cez zadnú časť notebooku.
Za cenu 57 900 Sk bez DPH s dvojročnou zárukou toho ponúka MBP oproti high-end konkurencii celkom dosť, samozrejme je na vás rozhodnúť sa, či tieto funkcie potrebujete. MacBook Pro je podľa meraní PC Worldu aj najrýchlejší notebook z ich vzorky pri testovaní na Windows Vista.
komentárov
“Teplo u MBP uniká cez priestor medzi klávesami na klávesnici, nemôžete kvôli tomu pri použití ext. displeja notebook úplne zavrieť, automaticky sa uloží do režimu spánku.”
toto som uz xkrat cital, ale ja notebooky apple uz viac ako 8 rokov pouzivam s externym monitorom tak ze je notebokovy displej zavrety
pocitac zaspi len ked nieje pripojeny ku zdroju, ked je pripojeny na elektrinu nezaspi, resp zaspi ale stlacenim klavesnice sa spusti a obraz sa ukaze na externom monitore
Oprava:
Pouzivam k MBP aj externy Cinema Dsplay a pokial je MBP zapojeny ku zdoju zobrazuje sa obraz na cineme aj ked je notebook zavrety uplne!!
Niekedy to funguje aj pokial bezi na bateriu…avsak treba kliknut mysou v spravny cas:))
no ako vidim uz ma niekto predbehol:)
A co touchopad? MacBook Pro nemam, ale ten co som skusal v predajni vyzeral o triedu lepsie ako ten co mam moznost pouzivat na ThinkPade…
to som bol ja :-)
niekedy to moze ist aj bez, ale to by som neskusal, to moze skoncit zahaluzenim pocitaca ze nenabehne ani jeden uz a treba restart :-)
Aj ja som to tak pouzival s uplne zavretym displayom a to mi este poradili ludia ktory robia s Apple vyse 10 rokov :-)
Macker & Anonym: niekde na oficiálnych fórach Apple som ale čítal, že niektorým užívateľom to trochu poškodilo pri zavretom booku displej, teplo zohrieva povrch displeja. Ale ak sa to u vás nedeje, tak je to fajn. Preto sa štandardne aj notebook uspí po zavretí.
mha: touchpad má niekoľko vychytávok, dvojlik, pravý klik, skrolovanie a pod., ale tieto funkcie existujú už od sarých novších iBookov G4, pokiaľ ma pamäť neklame.
“USB a FW400 disky používajte len ako externý storage na multimédia, určite z neho neotvárajte veľké projekty ako napr. grafiku a pod a investujte do FW800 disku, alebo si takéto dáta radšej nechávajte na primárnom disku – budete pracovať rýchlejšie.”
Samozrejme ze budete pracovat rychlejsie a rada ako “určite z neho neotvárajte veľké projekty ako napr. grafiku a pod a investujte do FW800 disku” je zavadzujuca.
1. Externe disku su v principe rychlejsie lebo su zvycanje 7200 otackove
2. Kludne mozete pouzivat viac ako 24 stop audio (24bit/44.2Khz) pri mixe nahravani napr v Logicu
3. Aj zlozity strih DV videa funguje na Firewire400 bezproblemovo.
Podla mna cely clanom je dost chabyalebo skor neuplny a povrchny. Ako MHA spomina trackpad je kvalitnejsi, zvukovka tiez (osobne provnavane), samozrejme cely notebook robustnejsi a nestiepa sa ako plastovy macbook. Vytkol by som, ze Wifi prijem je horsi na MBP ako na MB.
mindprint: Asi si si neprečítal nadpis. Je to vyzdvihnutie funkcií v porovnaní s ostatným high-endom.
FW800 na inom notebooku asi nenájdeš, a ak máš na MBP tento 800vkový port, tak prečo ho nevyužiť? FW800 box stoji ±1800 Sk a viac a FW400 box rovnako, prenosová rýchlosť ale skoro dvakrát vyššia. Nezdá sa mi na tom nič zavádzajúce.
Je rozdiel otvárať 400+ MB projekt z FW400 a FW800 disku, pri hudbe to možno rozdiel nie je.
realny rozdiel v rychlost fw400 a 800 je dost citelny, hlavne pri kopirovani velkeho mnozstva dat
PowerBooky, MB a MBP maju v sebe takzvany “closelid mode” – v nom funguje aj zavrety za predpokladu, ze je k nemu pripojeny externy monitor, klavesnica a mys. Neviem ci musi byt na elektrine v tomto rezime. Inac by napriklad nemohli existovat chytre riesenia od firmy Balmuda pre booky…
Jinak oproti konkurenci bych neopominal ani senzory pohybu. Dají se využít na cokoliv (zabezpečovací programy), ale hlavně slouží k tomu, že pokud byste pustili notebook na zem, tak senzory zastavi čtecí hlavu disku a sniží riziko poškození disku.
Dominik Balogh: Prepac, nie je to chaby clanok, iba sa mi zdalo “určite z neho neotvárajte veľké projekty ako napr. grafiku a pod” nepozdavalo ako keby to bola neviem ako zataz, kedze to vsetko super funguje s FW400.
Ja som sice velky jablckar, ale tento clanok je nechutne nafuknuty a zavadzajuci. Sice moj dalsi book bude urcite MBP, tak musim napisat, ze MBP vyhralo test “najrychlejsieho vista booku” vo svojej vtedajsej najvyssej konfiguracii (2.4GHz, 4GB RAM a 256MBgrafaren), potom cena bez dane za najnizsi MBP je trochu zavadzajuca tiez. Zo zvyskom suhlasim. FW800 je raketa.
Inac cez klavesnicu sa chladi aj moj MB, ale nenazval by som to chytrym dizajnom, ale skor deravym dizajnom – do vnutra sa prasi a padaju omrvinky. Aj kvoli tomu som si kupil sonnet “primeros” cover na klavesnicu, ktory sa mi po nejakom case zdeformoval na najhorucejsich miestach booku a samotny stroj sa zacal prehrievat.
Najvacsou devizou applu bookov je jednoznacne Mac OS X. S HW som ml ja len same starosti, ale aj tak bude moj dalsi book apple, hlavne kvoli Mac OS X
Sfilipium>
absolutne nechapem, čo konkretne je zavádzajuce? so vsetkym sa da 100% suhlasit co sa vyhod tyka, autor popisal aj negativa.
[Dominik + Sfilipum] Je to tak, režim lid close je u MBP oficiálně připouštěn, a postup pro PB/MB/MBP je zdokumentován na http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=300562.
Jen je třeba vědět, že je při zavření omezena citlivost antény pro AirPort, takže mě třeba vypadává signál. Když pracuji na připojené ACD, řeším to tak, že MBP i s připojenou ACD uspím zavřením víka, pak klepnu na myš, počkám až se stroj probudí (běží jen s displejem ACD) a po chvíli otevřu víko. Pro provozu na síťový adaptér mám nastavené uspání po třiceti minutách, což obvykle stačí — pokud to přešvihnu a MBP usne, musím ten postup opakovat.
Díval jsem se po nějakých software utilitách pro manipulaci s displejem MBP, ale ni použitelného jsem nenašel.
Dominik: je to inac logicke stym poskodenim. Ja som ties sa bal som to nechaval trosku otvorene ale v konecnom dosledku som si tak zvykol na pracu iba s MBP ze uz externy display nepouzivam.
Ať se autor na mne nezlobí, ale nějak jsem nepochopil v čem tedy MacBook Pro vyniká a čím ne. Je to jen soupis hw, který obsahuje. Jediné co snad stojí za zmínku je Dual-Link DVI.
Notebooky s win už používají HDMI.
Mag Save – čím je pro vás přínosem ? Mě jen ztěžuje život:( Za dobu, co MacBook Pro používám, mi přívodní kablík vysokou teplotou natolik ztvrdl, že při každém sebemenším pohybu mi z macsave vypadne:(
Zajímám se především o hw a technická řešení. Jak píše autor střeva tak drahého stroje jsou ostudou ! Naprosto nejlevnější póvl a to provedení je opravdu strašné !!!
Ked si otvorim MBP (mam este bez LED) vedla nejakeho lepsie panela (S-IPS, S-PVA) tak mi idu oci vypadnut. Je to strasny rozdiel. Urcite je fajn, ze funguje aj so zavretym deklom.. :) Cloveka to potom menej stve, ze nb za 70litrov sa neda velmi pouzit ako sekundarny display. Ale inak je to super masina.
mindprin:
ak otvarad denne vela PSD suborov ktore maju dajme tomu 200mega, tak rozdiel FW800 a FW400 zbadas
ale pojde ti to aj na FW400, pomalsie a cas su peniaze okrem ineho :-)
RE: Sfilipum
S tym teplom a tym prezervativom na klavesnicu si ma velmi nepotesil. Chcel som to riesit uplne rovnako. :-(
Ale pred casom ked sa recenzoval cierny MacBook som sa pytal na moznost podtaktovat CPU. Nasiel som jeden programcek s menom CoolBook, co dokaze manipulovat s frekvenciou procesora a voltazou . Domaci A64 X2 4400+ sa dokaze pocas necinnosti (resp. pisanie, browsovanie a podobne) drzat stale na 1.0MHz, co vyrazne znizuje hluk a teplotu CPU. Videl som, ze podobnu hodnotu zvlada stabilne aj MB a MBP. Apple si teda nechal poriadnu rezervu koli stabilite !
musim autora sklamat, ale:
– LED podsvietenie ma Sony a Toshiba uz nejakych tych par rokov vo svojich bookoch (nehovorim ze vo vsetkych, prevazne v ultramobilnych, ale ma), takze MBP nie je vobec jeden z prvych (odmyslime si Acer a obdobne low-cost/low-end modely…)
– Dual-DVI som videl uz niekolko rokov na vsemoznych Dell a IBM bookoch, takze toto by som prilis nevyzdvihoval (kazdopadne lepsie ako mini-dvi na MB, ze ano)
– EC slot je standard uz pri novsich bookoch, co nie je vzdy pozitivne, hlavne ked ma clovek uz nakupenych X kariet (zvukovky, dedikovane contorlery…)
– vaha 2.45kg je v segmente 15″ bezna vec
taktiez vnutorna konstrukcia nema nic spolocne s IBM a pouzivanym procesorom. to, ze poletuju vo vnutri kable je skor problem vyrobcu, ako samotneho zhotovitela jednoho komponentnu.
ja som si kupila Macbook Pro 17”asi 2 mesiace dozadu a som absolutne spokojna. Na kabli som raz zakopla ale tak, ze sa neuvolnila magneticka cast ale v zasuvke a slahlo na zem :)) Inac vrele odporucam / a ta kvalita obrazu pri 1920-1200- wow!
trilobite: Nejde ani tak o to, či nájdeš 10 rôznych notebookov hoci aj z roku 2003 a každý bude mať nejakú jednu-dve vymoženosti ako má MBP. Ide skôr o to, či dokážeš nájsť JEDEN ľahučký *2,45kg 15″* high-endový Intel notebook s touto maximálnou MBP výbavou a v cene 58 000 Sk: LED, FW800, SantaRosa, Dual-Link DVI, ExpressCard, podsvietená klávesnica… Dokážeš? Ak áno, budem len rád.
Poviem to aj škaredšie, 17-19″ palcovú, polmetrovú a 5 kilovú “kravu” (HP, IBM) polepenú dvadsiatimi reklamnými nálepkami a čítačkou odtlačkov prstov all-in-one so všetkým uvedeným v článku nehľadáme. Nemám nič proti iným značkám a Windows a nie som zaujatý (50% práce robím na PC), ale porovnávajme porovnateľné.
ja keby som mal love na book ,tak by som si ho kupil uz z principu ze je to apple original macbook pro… dufam ze som tym poevdal vsetko..
Suhlasim, MBP je vyborny stroj a rozhodne je jeden z najlepsi (ak nie rovno ten naj) zo segmentu. HW spracovanim pocnuc a Mac OS X konciac.
Inak, preco vsade pisete ceny bez DPH?
Dominiku to není problém najít takové notebooky. Najdeš jich mnoho, zejména od Sony.
Druhá věc je, že například váha je na úkor kvality a pevnosti. Zkus zvednout MacBook Pro pouze pravou rukou. Mě už takhle odešly dvě mechaniky !!!
Co to je jedni z prvních? Ano například po Aceru, Dellu, Hp a pak Apple. Ano jako jedni z prvních, ale ostatní výrobci třeba i více jak v deseti různých modifikacích na rozdíl od applu, který vyjde pouze s jedním modelem a tři roky, čtyři roky se nic nemění.
Nejvíc mne zvedá ze židle tohle : od roku 2000 si nepamatuju, že by apple napsal dobře ovladače na GK. A to používá snad jen tři typy ?
Najít notebook jako MacBook Pro celkem není problém. Není ani problém 2x FW 800 vložením Expresscard.
Ty to ale budeš mít horší.
Najdi prosím alespoň jediný book Apple stále se stejnou cenou , kterou uvádíš a bude mít dokovací konektor /dost důležité pro práci v kaceláři/ standartně ve výbavě BlueRay, mutibay, menší book než 12″ nebo rovnající se této velikosti, tablet, chráněnou klávestnici proti prachu a tekutinám /také dost důležité/, HDMI …. a myslím ani dál pokračovat není třeba.
Žít s jednoho typu booku už mi neříká ža Apple je počítačovou firmou, promiň mi ten výraz, ale apple se stává běžnou hračkářskou firmou. Nebýt tak masivní kampaně tak nevím nevím.
toto je krasna argumentacia :)
AUTOR v CLANKU>
LED podsvietenie: S LED podsvietením prišiel MBP medzi prvými na trhu. LED znižuje spotrebu celého stroja oproti klasickým starším CCFL a hlavne – displej podsvieťuje celkom rovnomerne. Nenájdete pri pozeraní na čistú farebnú plochu slabší jas po okrajoch a podobne. Z hľadiska rovnomernosti podsvietenia je LED veľké plus.
(btw neni spomenute ze to ma len 15tka a ze apple uz davno slubil LED do vacsiny bookov)
na to reaguje citatel:
-LED podsvietenie ma Sony a Toshiba uz nejakych tych par rokov vo svojich bookoch (nehovorim ze vo vsetkych, prevazne v ultramobilnych, ale ma), takze MBP nie je vobec jeden z prvych (odmyslime si Acer a obdobne low-cost/low-end modely…)
na to reaguje autor:
Nejde ani tak o to, či nájdeš 10 rôznych notebookov hoci aj z roku 2003 a každý bude mať nejakú jednu-dve vymoženosti ako má MBP. Ide skôr o to, či dokážeš nájsť JEDEN …
8)
To je logika.
V clanku sa spomenie jedna velka vyhoda (LED),
ked to citatel uvedie na pravu mieru (ze vobec nejde o jedneho z prvych vyrobcov -ak neratame prvych 10 ako prvych :), tak autor napise,ze nejde o jednu vec ide o vsetky spolu :)
krasa
Asi zacnem pisat take clanky :)
CLANOK
Jaguar je auto,ktore medzi prvymi zacalo pouzivat volant/kolesa/autoradio.
Citatel:
Ale aj ostatne auta uz davno maju volant/kolesa/autoradio.
Reakcia autora:
ALe nejde o volant/kolesa/autoradio ale o to ze jaguar ma volant/kolesa/autoradio a este aj macku v predku auta. Ak mi citatel najde auto s volant/kolesa/autoradio aj s mackou v predu za xyz 0000000sk tak dobre.
LOL
Dobre citanie na rano.
Akoze takyto clanok muselo trvat napisat tazkych 5min (ved aj tak vyzera) ale tato diskusia stala za to.
Dominik Balogh:
ehm, akych 58000? smiem vediet, odkial mate tak krasnu cenu, udavanu bez dph?
eeeeeeeeeee
nechceli ste nahodou napisat “nieco pod 90 tisic”?
lebo potom by to sedelo.
a v takej cenovej kategorii je bookov habadej :)
jediny nedostatok, v com ma apple (z cisto osobnych margetingovych dovodov) naskok, je firewire 800.
na druhej strane – najdite mi apple notebook s eSATA. ci vobec apple pocitac s eSATA. ze ste nenasli? no necudujem sa! a pritom ostatni vyrobcovia maju takych neurekom…
(tesim sa ale na argumentaciu, preco je eSATA zle rozhranie ;)
dovolim si len pridat k LED:
preco 17″ MBP 2.4Ghz nema LED podsvietenie
Schavlne poteste ma a povedzte ze ho ma! Na strankach apple je to zakamuflovane ze nemate jednoznacne posudit ci ste si za tie prachy kupili kvlitu LED LCD obrazovku. Pise sa len o “moznosti ineho lepsieho rozlisenia”
Ci sa mylim?
dakujem a nehadajte sa:)
trilobite: Pri porovnaniach nejakych produktov je lepsie porovnavat ceny bez DPH. Napriklad MBP za 58 000 Sk bez DPH a iny najpodobnejsi notebook za cenu bez DPH. Lahsie tak odhalis skutocnu hodnotu, ktoru za to dostanes, pretoze s cenou priamo umerne logicky rastie aj DPH – a +DPH nie je cena produktu, ale “vypalne” statu.
Nepovedal som ze MBP je za 58 000 s DPH, ani som nepovedal ze ine su drahsie alebo lacnejsie, ani tuto sumu neferovo neporovnaval s inou *s* DPH.
V kazdom pripade, vobec netusim, preco su takmer vsetci diskutujuci ofenzivni. Vacsina tvrdi ze je takych notebookov na trhu velka kopa, ale stale nikto neukazal ani jediny konkretny notebook vo vybave aku ma MBP za podobnu cenu.
Podla mna clanok nebol povrchny, ale to, co tam napisal Dominik, si mozeme precitat skoro vsade, aj na web stranke applu.Viac by som uvital nejake osobne skusenosti, pikosky, rady … Nieco na styl recenzie, ale nie vycerpavajucej … Ale inak v pohode. Myslim, ze je este dolezite spomenut, a na to sa nejako zabudlo, ze 15 – palcove MacBook-y Pro maju rozlisenie 1440×900 bodov, co je dalsi klad. Vsak si len porovnajme drvivu vacsinu 15-palcovych komercnych, tuctovych, akoze multimedialnych a hnusne amatersky oblepenych notebookov typu acer, asus, toshiba, fujitsu, msi, hp ( nie uplne vsetky modely od nich, samozrejme, ze najdu sa aj u nich nejake akoze tie lepsie high-end modely), ktore pouzivaju rozlisenie len 1280×800 bodov. Vsetky ikony a pracovne prostredie je potom nevkusne a neprijemne zvacsene, vsak to poznate …A to je velmi ubohe rozlisenie na 15-palcovy displej, ked si uvedomime, ze apple pouziva toto rozlisenie pri 13-palcovom MacBook-u. Zhrnute a podtrhnute, MacBook Pro je ten najlepsi notebook na trhu. Od jeho feature, navrhnutia, dizajnu, ergonomie, pouzitych vyrobnych materialov, vykonu, rychlosti, mobility, lahkej vahy, dlhej vydrzi na bateriu, super vybavy … az po operacny system. Kvoli tomu je skoro bezkonkurencny. A nemyslim si vobec, ze je predrazeny. Lenze to si nevie uvedomit 90 % obyvatelov Slovenska, ktori o apple poculi len od nejakeho znameho kamarata, ktory im vsetko zle vysvetlil a oni si teraz myslia, ze apple je len kus predrazeneho americkeho kusu hardware, na ktorom im nic nepojde … Takto sa stavaju dezinformovanymi a to je velmi smutne. Vsak to vidim aj ja na gympli, kam chodim. Je smutne, ze ked sa na Slovensku povie apple, tak si ludia predstavia asi len iPod-y a mozno ich napadnu aj nejake starsie mac-y, ktore videli davno v robote … Som velmi zvedavy, ze este ako dlho bude trvat Slovakom, kym si privyknu na nieco, co je dobre, co im ulahsi zivot … Nezit v duchu, ze existuje len pc a windows, ale ze tu je este nieco ine. Nieco lepsie. Ale to je tazke vbijat niekomu do hlavy, kto je konzervativny, co este o apple a mac-och v zivote nepocul. Chcelo by to vacsiu reklamu, propagaciu a medializaciu apple na slovensku. Napriklad aj v televizii. Ved kolko zbytocnych a otrepanych blbosti sa tam vysiela ? Ako ked sa vo svete robi osveta a rozne propagacne materialy v boji proti aids, v pouzivani antikoncepcie … Tak take nieco by sa mohlo diat aj na Slovensku, ale ohladom apple. Mali by sme mat mozno viac apple premium reseller obchodov, roznych uputaviek a tak. Keby ludia prisli na to, co apple je, urcite by mali o neho zaujem. Prepacte mi, ze som mierne odbocil od temy, ale nedalo mi. A prepacte mi, ak som pouzil nie prilis vhodne prirovnania alebo ak som niekoho urazil. Ale je to moj vlastny, subjektivny nazor. Myslim si, ze viaceri z vas sa so mnou stotoznuju. Btw Ako som spominal, som studentom, penazi nie je na zvys a tak aj ja tuzim mat vlastny MacBook (Pro). Dufam, ze sa ho v blizkej buducnosti dockam. Urobim preto vsetko, co bude v mojich silach. Caute, prajem dobru noc.
Zdravim,
ja osobne jsem MBP velice nadseny a planuji jeho koupi. Je me velice mrzi, ze 15″ model ma tak male rozliseni. Nemate nahodou nekdo tuseni, proc do nej Apple nenabizi LCD s rozlisenim 1680×1050 jako je to uplne bezne u notebooku jinych firem? Ja mam 1400×990 na svem 14″ Dellu a na tuto plochu je toto rozliseni uplne jak site na miru. Na 15.4″ mi to prijde pomerne skoda. Blahove jsem se tedy rozhodl, ze zkusim pockat do dalsiho MacExpo, zda se nahodou neprolomi ledy v nabidce panelu…
Pardon oprava: na svem 14″ mam rozliseni 1440×900 :) vzdycky to prehodim :)
mne zas pride rozlisenie 1440×900 pre MBP 15.4 uplne dostacujuce a vacsie by som snad ani nechcel, skor by to chcelo zlepsit kvalitu samotnych panelov.
to-mas: Ten Tvoj vtip s mačkou bol super. :D
marek: tak konecne niekto napisal poriadny komentar, ktory hovori presne o tom, co mbp je… a ked to niekto nechape, tak..no comment..
ja som odjakziva pouzival windowsy a teda pc, ale ked som uvidel prvy notebook od applu (powerbook G4) tak som si povedal ze toto musim mat.. a nepotreboval som si ho ani chytit ani vyskusat,lebo som videl ze jednoducho nema konkurenciu..
petr kaleta: myslim ze 1680×1050 je priliz vela, nakolko kolega v robote ma asus s tymto rozlisenim na 15,4″ a na tom sa neda pracovat dlshie ako hodinu..potom vas z toho boli hlava, a nicia sa vam oci, je to velmi vysoke rozlisenie na taku malu plochu..tych 1440×900 je aj podla mna uplne idealne..
Milan M.
dakujem :)
Skoda,len ze autor zjavne nevie prijmat kritiku a bere ju ako utok.
Jen bych podotknul, ze procesory G4, ktere byly v PowerBookach delal Freescale (drive Motorola), ktery s IBM nema nic spolecneho. IBM delalo G3 a pak az G5 procesory do stolnich stroju.
Caute Vsetci,
velmi rad som si precital vase prispevky k teme MBP a musim sa priznat ze po dlhorocnych skusenostiach som sa rozhodol prastit s technikou typu HP, a ine znacky o zem. Dovod jednoduchy. Vzdy som holdoval kvalitnym veciam a preto jedneho dna som sa rozhodol kupit si HP notebook vtedy novinka na trhu hovorim o roku 2007 za 50 000 sk. Parametre rovnake ako ponuka Apple. Problem nastal ako nahle som opustil Slovensku republiku a ocitol sa v Australii. Po 9 mesiacoch pouzivania HP mi odisla graficka karta ktora ako neuveritelnou nahodou je zabudovana v Motherboarde co znamena fixnut moj super HP notas bude stat cca 800 dolarov lebo poslat ho na slovensko a cakat 3 mesiace znamena stratu penazi pre mna. Ked kupujete Apple nikto tu nenapisal ze kupujete 1 plus 3 roky Global Warranty ZARUKA 4 roky samozrejme musite priplatit par korun ale co je to oproti 4 rocnej celosvetovje zaruke?????? A tak som sa nasral s prepacenim a vysmaril svoj super drahy HP do kuta a kupil MBP kedze cena aj s DPH tu v Australii sa pohybuje neuveritelne na hranici 2900 dolarov kupu chtivci si to prerataju na slovenske peniaze a zistia ze o 30 tisic lacnejsie ako nasi predajcovia na slovensku zistite ze Apple je fakt vyhra. Celosvetova garancia robi tuto znacku znackou, a ten kvalitny soft vo vnutri boze preco som ja idiot stravil tolke roky pouzivania systemu Windows ktory tolko krat padal, problemy s virusmi a inymi zalezitostami ktore Apple nepozna. Vivat zlata cesta Apple pre mna chalani nie je lepsi pocit ako mat 4 rocnu celosvetovu garanciu kde sa pohnem nemam problem keby sa mi hoc co stalo. Tolko moj poznatok pozdravujem krasnu domovinu
Bey Roman
Aj ja premyslam o MBP, len ma trosku trapi to rozlisenie. Momentalne mam na 15,4″ rozlisenie 1680×1050 a pre pracu sa mi zda 1440×900 malo…
Fuxxo: Zalezi od toho, co na notebooku robis. Ja som si zvykol na velke rozlisenie pomerne lahko a rychlo a vyhovuje mi viacej.