Mac OS X na PC, vo Windows!

Spoločnosť SWSoft (Parallels) sa preslávila svojim programom Parallels Desktop, ktorý umožňuje spúšťať systém Windows v Mac OS X vo virtuálnom počítači bez drastického spomalenia. Apple túto spoločnosť podporuje, keďže si vzájomne prinášajú zisk – mnoho ľudí si kúpilo Mac vďaka možnosti spúšťat Windows aj touto formou (napr kvôli špecifickým bankovým službám kompatibilným len s Internet Explorer 6).

Parallels však ohlásil novinku, ktorá práve „otriasa“ Apple weby a diskusie. Spoločnosť pripravuje program pre Windows, ktorý bude rovnakým spôsobom spúšťat Mac OS X na PC vo Windows. Oficiálne vyhlásenie od Parallels znelo „…Mac OS X bude bežať aj na inom hardware ako Apple“.Pripomeniem, že Mac OS X je svojou licenciou úzko spojený s Apple počítačmi a prakticky zakazuje používať Mac OS X na hocijakom inom počítači. To znamená, že licencia zahŕňa aj virtuálne počítače, čize software od Parallels. Netuším, ako si teda môže Parallels dovoliť vytvoriť program, ktorého funkcie sú určené len na porušovanie zákona. Nie je zatiaľ známe, či Apple plánuje zmeniť licenciu tak, aby povoľovala používať Mac OS X vo virtuálnych počítačoch na PC. (UPDATE: Zrejme nie je nelegálne vydávať takýto program, nelegálne je len používať ho na ilegálne účely.) Dôvod tohto ťahu spoločnosti Parallels je ale jasný – vízia zisku.

Totižto, po všetkých porovnaniach Mac OS X s Windows Vista sa zo strany trhu (užívateľov) začína vytvárať tlak – mnoho ľudí už pochopilo, že Mac OS X Tiger a nový Leopard sú technologicky vpredu a dávno poskytujú funkcie ešte nevydanej Visty, ktorá je v najvyššej edícii okrem toho veľmi drahá. Ľudia chcú Mac OS X na ich bežných PC zostavách, pretože si Apple počítač (asi) práve nemôžu dovoliť. Parallels by im to čiastočne umožnil, alebo aspoň umožnil vyskúšať.

Vravím vyskúšať, pretože používať OS vo virtuálnom počítači nie je úplne komfortné. Ak nemáte procesor Intel Core 2 Duo s virtualizačnou technológiou, nastáva dosť veľké spomalenie. AMD procesory s virtualizačnou technológiou Pacifica nie sú zo strany Parallels podporované. Prakticky sa virtualizovaný OS na serióznu prácu nedá používať, potrebujete množstvo RAM (aspoň 2 GB) a kompatibilita s perifériami je obmedzená.

Mac OS X používa na vykresľovanie efektov vrstvu Core Image & Quartz Extreme, ktorá musí byť pre plynulé efekty funkčná, aktivovaná, a potrebuje priamy prístup k fyzickej grafickej karte. Vzhľadom na to, že všetok virtualizačný software pre Windows, ktorý bol doteraz vydaný, nepodporuje priamu komunikáciu s fyzickou grafickou kartou si teda neviem vysvetliť ako sa Parallels-u podaril tento významný krok vpred.

Všetky Apple počítače sú naviac vybavené TPM čipom, ktorý si (zjednodušene) s operačným systémom Mac OS X vymieňa šifrované kódy. Keďže základné dosky v PC zostavách nemajú tento špeciálny TPM čip, nemôže na PC bežať ani Mac OS X. Jedine, že sa komunikácia s čipom crackne. Je tu však ešte ďalší problém – BIOS. Počítače Apple prešli spolu s procesormi Intel na modernú obdobu BIOSu, EFI od Intelu. EFI funguje inak a nie je kompatibilný s BIOSom, ktorý sa na základných doskách PC používa už viac než 2 dekády. Napriek tomu, že niektoré moderné základné dosky Intel majú podporu EFI, nie je doň možné nahrať firmware z počítačov Apple.

A čo to všetko znamená? Parallels má trik, ktorým vie emulovať EFI aj TPM tak, aby mohol bežať Mac OS X na hocijakom bežnom počítači s Windows. Pre hackerov a crackerov je to signál, že existuje spôsob ako tieto 2 „ochrany“ úspešne emulovať (nie neustále crackovať), a umožňiť tým úplne natívne spúšťanie Mac OS X na počítačoch kompatibilných s Mac-mi (čiže Intel Core 2 Duo, Intel doska). Emulovať EFI sa zatiaľ nikomu nepodarilo a Apple samozrejme neposkytuje k ich firmwarom v EFI žiadne dokumenty.

Majitelia Macov by mali dúfať, že Apple nepodľahne tlaku zo strany trhu, a nevydá Mac OS X pre PC. Dôvod je podľa mňa jasný. Sila Mac OS X a počítačov Apple je v tom, že sú robené vzájomne „pre seba“, a nemusia sa tým pádom do Mac OS X programovať stovky ovládačov hardwaru, ktoré boli vždy jednym z hlavných problémov stability na bežných počítačoch s Windows.

Samotná virtualizácia Mac OS X na Windows však môže Applu podľa môjho názoru priniesť jedine zisk. Ľudia s PC zostavami budú mať bližšie k systému od Apple, budú si môcť overiť jeho kvality a utvrdiť sa v prechode na Apple. Ale to len za podmienky, že Parallels svoj software neodflákne a Mac OS X v ňom bude stabilný a rýchly. V opačnom prípade budú ľudia Mac OS X len negatívne kritizovať.

Nakoniec som zistil, že TPM sa (už asi) nepoužíva, namiesto toho je len binárna ochrana.

UPDATE: Spoločnosť Parallels nakoniec vyhlásila, že nebude umožňovať virtualizáciu Mac OS X pod Windows, pokiaľ to nedovolí vo svojej licencii Apple.

komentárov
  1. Jedna oprava: OSX uz bezi mesice na hocijakem hardwaru. Staci trosku hledat, vyladit si hardware a obcas nahradit nove kexty starymi (z 10.4.4). To se tyka graficke karty, zvukovky a sitovky. Ale vetsinou uz to neni potreba, 10.4.8 je docela vyladena.

    Vice viz http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

    (nejsem hacker, hacknuty OSX v soucasne dobe nemam a planuji behem mesice koupit macbook pro, to jen pro uklidneni, ze nekradu, tedy nyni :) )

    0
    0
  2. no neviem ci to bude nieco prevratne ale za skusku to urcite stat bude. Ja som mal hacknuty osx na asus booku a slo vsetko okrem wifi a kamery. Momentalne planujem kupit macbook takze zvazujem stale pre a proti. Ale urcite emulovany OS nebude nic pre mna maximalne tak na testy.

    0
    0
  3. clanok je v poriadku, mozno na blizsie vysvetlenie pozrite link
    http://ziza.ru/2007/01/17/skolzkie_dorogi_v_portlende.html
    pise sa tam v skratke to, ze pokial by parallel nieco podobne vydal, preberal by na seba celu zodpovednost za support, kedze Apple Mac OS na inych strojoch nepodporuje a zakazuje. To by Parallel asi vzhladom na win trh nezvladol… takze VM bude skor asi ako skryta moznost, ale nie reklamovana a podporovana funkcionalita. Co je schvalene a podporovane zo strany Apple, je virtualizacia Mac OS na Macu, cize dva subezne Mac systemy…
    Radsej nech Mac OS ostane iba na Macoch, ked chcu vacsi zaber trhu, skor nech urobia nejakych “liteMac”, ktory dokaze cenovo konkurovat aj v nizsich kategoriach :)

    0
    0
  4. Shimray, peto, edkis: Ano, to je davno vsetko zname. Ale o tom clanok nebol, ide o tu virtualizaciu a celkom iny pristup.

    MBPro: ano, to som uz kvoli rozsiahlosti do clanku nepridaval. Vdaka.

    0
    0
  5. Mam Mac osx tiger pre pc prerobeny aj som ho nainstaloval bez problemov na pc jediny problem bol ten že osx potrebuje klavesnicu cez usb
    cez ps2 nefunguje tak som sa na to vysral kvoli klavesnice

    0
    0
  6. No tak to som vážne zvedavý, ako to bude celé fungovať. Škoda, že Parallels nepodpouje AMD procesory, čo je podľa môjho názoru dosť nevýhoda pre majiteľov klasických PC, kde sa dosť často vyskytujú AMD procesory.

    0
    0
  7. No tak to som vážne zvedavý, ako to bude celé fungovať. Škoda, že Parallels nepodpouje AMD procesory, čo je podľa môjho názoru dosť nevýhoda pre majiteľov klasických PC, kde sa dosť často vyskytujú AMD procesory.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť