Kontrola SK a CZ pravopisu v Mac OS X (cocoAspell)

Kedže Mac OS X štandardne neobsahuje kontrolu slovenského a českého pravopisu, máme možnosť si ju do systému nainštalovať.

Budeme k tomu potrebovať:

  1. Program cocoAspell pre Intel Mac alebo pre PowerPC Mac
  2. slovník pre SK jazyk alebo CZ jazyk

Postup:

  • Stiahneme inštalačný súbor cocoAspell.dmg z vyššie uvedenej adresy
  • Pripojíme inštalačný obraz, klikneme na súbor cocoAspell.mpkg a program nainštalujeme
  • Rozbalíme aspell slovník, ktorý sme si stiahli pre Slovenský/Český jazyk a po rozbalení by nám mal vzniknúť adresár s podobným názvom, ako je tento aspell-sk-0.52–0
  • Tento adresár celý premiestnime do adresára /Library/Appli­cation Support/cocoAs­pell/. Pokiaľ tam tento adresár nebude existovať, je nutné ho vytvoriť ručne
  • Potom klikneme na Context Menu (vľavo hore jabĺčko) a vyberieme si System Preferences.
  • Mala by nám tam vzniknúť nová ikonka, tak ako je to vidieť na nasledovnom obrázku
  • Klikneme na ikonku a objaví sa okno s nastaveniami, ktoré nás vyzve pri prvom spustení k načítaniu nového slovníka
  • Na pozadí prebehne (krátko) automatická kompilácia nášho slovníka a  pridajú sa do zoznamu 2 položky, tak ako to je vidieť na obrázku (hint: v časti Filters majte zaškrtnuté len tie voľby, v ktorých nechcete, aby kontrola pravopisu fungovala)
  • A na záver nám už ostáva si tento nový slovník vyskúšať v praxi, napríklad spustením TextExit, potom v hornom menu klikneme na Edit->Spelling->Spelling. Objaví sa nám nasledovné okno, kde si zvolíme Dictionary z ponuky Slovak (Aspell) resp. Slovak [extended] (Aspell)
  • A znovu cez horné menu v programe TextEdit si zvolíme Edit->Spelling->Check Spelling as You Type a tým si zapneme kontrolu a  označovanie chýb pri písaní (viď obrázok)

Upozornenie: Kontrola pravopisu funguje len v aplikáciach Cocoa, kam patria štandardne programy ako je Mail, TextEdit, Safari, AdressBook, Smultron atď. V aplikáciach, ako je Microsoft Office alebo Adobe Creative Suite, kontrola pravopisu pomocou aspell nebude fungovať!

komentárov
  1. Pouzivam to uz nejaky cas a je to celkom fajn. Predsa vsak snivam o lokalizacii OS X do slovenciny, tak ako je to u Windows – to by myslim pritiahlo viac ludi (o lokalizacii do cestiny viem). Ja som anglictinar, tak mne to netreba, ale myslim, ze vacsina slovakov, co pouziva Windows ho ma v cestine alebo slovencine. Dockame sa niekedy takejto lokalizacie? Apple klavesnica uz v slovencine je, tak este OS.
    Majo

    0
    0
  2. Máte někdo zkušenosti s cocoAspell i Lingea Spellchecker?

    Zatím používám spellchecker Lingea, ale vadí mi, že nelze ukládat výrazy, které mají být ignorovány a učit jej nová slova. Aspell to prý umí, ale zase má údajně výrazně horší slovní zásobu.

    Je to tak nebo to byl pouze nějaký informační šum?

    0
    0
  3. Lingea Spellchecker nepoznam, ale viem, ze aspell slovnik v Slovenskom Jazyku obsahuje 120 869 slov .. myslim si, ze je to dost .. a verim, ze v CJ tam toho bude viac :)

    0
    0
  4. Jaaaj tu poslednu vetu som si neprecital ze nefunguje v adobe a v office …. a ja to tam skusam jak dilino a nic a ja ze co som zas zle spravil ….. a nebude to ani fungovat ??? neni nic na to ?

    0
    0
  5. Belodrak: jedine, ze by si si skusil sam svoj naplnit .. teoreticky to je moznost, sice je to zo zaciatku dost pracne, ale da sa to.

    Pavel: urcite by sa to dalo, v rychlosti ma napada, cez nejaky apple script, ktory by sa zavesil na konkretny event, cize zmena klavesnice a potom vyvola akciu zmeny slovnika v nastaveni. Na tvojom mieste by som to bral ako vyzvu, skusit nieco podobne „naprogramovat“ v apple scripte :)

    To Maker: Co sa tyka M$ Office, tak ten ma vlastny spell checker a neviem, ci nie je zvlast dodavany k Officom.
    Aspell nebude fungovat s inym softom, ako s Cocoa like a neviem o tom, ze by to malo byt nejak dorobene.

    0
    0
  6. Vdaka za vytvorenie slovnika bez diakritiky! Juuj, ako ma to potesilo! Desat pivoch si zasluzis, chlape, za to. :-);-)

    0
    0
  7. no neviem, ten ascii slovnik mi neponukne ziadne alternativy, nic nepodciarkuje. ten povodny funguje ok. neviem, ci to nie je tym, ze sa oba slovniky volaju rovnako. btw, aky je rozdiel medzi slovak a slovak exdended?

    0
    0
  8. jozo: je samozrejme, ze nemozes mat sucasne obi dva nainstalovane, nie je to koser spravene, ako samostatny slovnik, je to len rozbaleny povodny slovnik, vyhodene znaky so znamienkami a znovu naspat spakovany .. to je vsetko co som tam na tom spravil .. ale aj keby to bol ako samostatny slovnik spraveny korektne, tak neviem, ako by sa to spravalo .. ale asi moc dobre nie .. pretoze jeden so znamienkami by tam chcel vyznacit chybu a ten druhy, bez znamienok by to povazoval za spravne, takze tak ci onak, by tam nastala kolizia. Takze musis mat iba jeden z tych 2 nainstalovany, inac to podla mna nepojde.

    – Slovak extend tam ma len rozsirenie o rozne skratky a znacky, nic viac tam nie je v tom extended.

    ,

    0
    0
  9. Dobrý … podarilo sa mi to nainštalovať a v TexEdit to aj funguje. Bohužiaľ v Mail a Pages to nefunguje resp. nedá sa v Mail vybrať slovenský slovník, lebo sa tam nezobrazí … viete poradiť kde je problém ? Ďakujem za odpoveď. pichal@imafex.sk

    0
    0
  10. Vedel by mi niekto povedať, či to funguje aj na leopardovi?
    Lebo po korektnom nainstalovani a aj po nastavení v system preferences mi nevie najst jazyk slovensky v textedite.
    S pozdravom

    0
    0
  11. naconazov: Hej, mal som podobný problém. Na Leopardovi má tento soft dosť problémov a občas mi spôsoboval pády iWork 2008 aplikácií. Nefungoval mi na skype a mal problémy i u Aida.

    0
    0
  12. aj ja mam problém s nainštalovaním slovenčiny i napriek tomu že som inštaloval podla návodu. pomôž kto vie!!!

    0
    0
  13. čaute, no nainštaloval som cocoAspell na Leopard a nefunguje mi to, hodil som tam aj všetky tie slovniky aj som sa s tym hral a stale nič, Ani mi to v textedite pod nedava moznost vybrat si slovencinu.

    Prosim ak niekto vie nech mi pomoze. DIK

    0
    0
  14. …pridávam sa k ostatným, aj ja mám pod leopardom (10.5.3)problém,neviem ako tam dostať slovenčinu, nechce mi dovoliť vytvoriť adresár v Library/ApplicationSupport/CocoAspell adresár a ani SK slovníky sa nedajú skopírovať do už exist. adresára, ako keby to bolo nejako zamknuté :(( …nevie niekto poradiť, mal som tento korektor a bol spokojný, kúpil som new MB a neviem to teraz rozchodiť …

    0
    0
  15. To isté. Leopard 10.5.5 program nainstalujem, ale slovnik nechce skompilovat, pise hlasku, ze sa neda skompilovat. Kompilacia prejde asi do polovice a potom vypise tu hlasku. Poradte co s tym. Program Checkspell 1.3 uz vobec nechce ani nainstalovat.

    0
    0
  16. Ahoj nainstaloval jsem jak se mělo. Musel jsem ručně vytvořit složku Cocoaspell v Application Support a přemístil jsem tam rozbalený soubor aspell-cs-0.51-0
    V System Preferences jsem kliknul na new ikonku Spelling, ale neproběhla automatické načtení nového slovníku.
    Co s tím?
    Díky

    0
    0
  17. Kidmo – stáhnul jsi slovník, který začíná Aspell6? To je totiž ten nejnovější. Já to tak udělal a vše funguje. Možná ještě jednou přeinstaluj samotný CocoAspell a pak teprve ten slovník.
    Předpokládám, žes to dával do Library na disku, nikoliv v uživateli.

    0
    0
  18. ahoj, mne nefunguje ano jedna z tu zmienenych moznosti. Bezim na snow leopard 10.6.3. V prvom pripade, ked instalujem cocoAspell dostanem sa az po krok, kedy nastavujem slovnik priamo v textedite, tam vsak nemozem nikde vybrat moznost slovencina. Smola. Dovtedy vsak fungujem bez problemov. Ked som skusil CheckSpell 1.3. – ten isty problem. Nikde nemozem vybrat jazyk slovencina. Neviete niekto co s tym? dikes. jakub

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple iPhone 14
pokračovanie článku

Apple už o niekoľko dní ukončí predaj starších iPhonov v EÚ

Januárom 2025 nevstupujeme len do nového kalendárneho roka, ale aj do novej etapy fungovania v EÚ. Počnúc prvým dňom budúceho roka vstupuje do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje predávať mobilnú elektroniku s inou koncovkou ako je USB-C. A teda to znamená, že Apple oficiálne bude nútený ukončiť predaj starších iPhonov v EÚ.
pokračovanie článku

Apple zvažuje 5G pripojenie pre MacBook a Vision Pro

Písal sa rok 2008 a na internete sa objavili prvé fámy, že Apple pripravuje MacBook s mobilným dátovým pripojením. Správy vtedy komentoval aj Steve Jobs, keď potvrdil, že napokon sa rozhodli nepokračovať v tejto iniciatíve.