Apple čelí žalobe za nekvalitné LCD

V poslednej dobe žaloba vznesená proti Apple už nie je nič, čo by človeka zodvihlo zo stoličky. Najnovšia je namierená proti údajne klamlivému marketingu spoločnosti ohľadne displejov používaných v MacBookoch a MacBookoch Pro. Apple totiž deklaruje, že sú schopné zobraziť „milióny farieb“ a sú skvelé pre grafikov a ľudí požadujúcich presné farebné podanie. Nanešťastie sa ukázalo, že sa v notebookoch používajú displeje schopné zobraziť iba 6 bitov na kanál, v súčte teda 262 144 farieb. Zvyšné farby sa dopočítavajú technikou známou ako dithering.Pri tejto technológií sa používa buď rýchle striedanie farieb na jednom pixely alebo susedné pixely prispôsobujú farby tak, aby ju ľudské oko vnímalo farbu ako požadovanú. Pre lepšiu názornosť malý príklad. Predstavte si, že máte len biele a čierne kocky, ako urobíte šedú plochu? Buď naukladáte vedľa seba striedavo biele a čierne kocky, ktoré budú zdiaľky vyzerať ako šedá (dithering bez FRC), alebo budete rýchlo za sebou striedať biele a čierne kocky, ktoré sa kvôli pomalosti oka zase budú javiť len ako šedá plocha (dithering s FRC). Zdá sa, že Apple používa ten prvý spôsob. Samozrejme, algoritmy sú oveľa pokročilejšie.

Dnes majú zvyčajne drahšie LCD monitory schopnosť zobraziť plných 8 bitov na kanál a ich farebné podanie je lepšie. Rovnako tak veľmi netrpia pri nastavovaní vlastných farebných režimov a aj ich zorný uhol je lepší. Ten však už vyplýva z výrobnej technológie, zvyčajne MVA, PVA alebo S-IPS. Iba najstaršia technológia TN používa spomínaných 6 bitov na kanál. TN displeje trpia aj inými neduhmi, a to napríklad nerovnaké vertikálne a horizontálne pozorovacie uhly (vertikálne sú zvyčajne menšie, u starších modelov dochádzalo k inverzií farieb pri pohľade zospodu, napríklad u iBookov G4) Jediné, čo ich v súčasnosti drží na trhu je len cena a možnosť dosiahnuť nízku odozvu, často na úroveň iba 2 ms. Neznamená to ale, že by boli nepoužiteľné. Apple sa postaral o dobrú kalibráciu a nespozorujete u nich prepálené farby či odfláknuté podsvietenie (aspoň nie v najnovších revíziach). Pre profesionálnych grafikov však ani to nemusí byť dostatočným argumentom, zvlášť ak uvažujú o kúpe MacBooku Pro, ktorého cena nie je mierená na low-end.

Čo sa týka Apple Cinema Displejov, u nich sa ničoho, čo obsahuje slovné spojenie „nepresné farby“ nemusíte báť. Tie disponujú S-IPS technológiou, ktorá sa aj v súčasnosti považuje za to najlepšie na trhu a sú samozrejme schopné zobraziť 8 bitov na kanál. Aj keď už nemajú najlepšiu odozvu či kontrast, vďaka dobrej kalibrácií sa investícia do nich stále oplatí.

Ak vás zaujíma, aké farby má váš displej, skúste sa nachvíľu zahľadieť na nasledujúci obrázok:

V prípade, že pozorujete silnejšie prúžkovanie, pravdepodobne máte 6 bitové farby. Ak sa vám zdá obraz nepokojný a zblízka sa vám zdá, že obraz „šumí“, opäť sú na vine 6 bitové farby. Ak nepozorujete nič zvláštne, máte kvalitné LCD či CRT. Je však vysoko pravdepodobné, že si na orázku nič zvláštne nevšimnete, bez ohľadu na to, aký máte panel, pretože defekty spôsobené TN technológiou nie sú príliš viditeľné a bežný človek si neuvedomí, aké triky robí jeho LCD na dosiahnutie požadovaného obrazu.

Napriek tomu sa užívatelia rozhodli podať žalobu. Bola spísaná 22 stranová správa (PDF, 2.3 MB), v krorej sa spomínajú aj problémy s podsvietením 17″ MacBookov Pro, u ktorých sa v dolnej časti LCD displeja vyskytoval výrazne svetlý pás, ktorý znemožňoval akúkoľvek prácu. Sťažnosti sa však týkajú hlavne toho, že Apple svojim marketingom nabudil dojem, že používa 8 bitové displeje a zákazníci sa cítia ukrivdení. Ako sa pojednávanie skončí zatiaľ nikto nevie.

Je však nutné podotknúť, že väčšina výrobcov LCD monitorov uvádza, že sú schopné zobraziť 16,2 milióna farieb aj keď sú dopočítané ditheringom. U 8 bitových monitorov sa zas zvyčajne udáva počet farieb ako 16,7 milióna a tak sa dajú od seba pomerne jednoducho rozlíšiť. Nekorektnosť Apple spočíva v tom, že údaj „milióny“ vám nepovie ani to a keď k tomu pripíše, že sa hodí na profesionálnu grafiku, čo si asi pomyslíte?

komentárov
  1. Po jeden a pol roku výroby Macbook prísť na to, že sa „nedajú“ používať na to čo sľubovali (alebo ostatným to doteraz nevadilo?).
    No neviem, ale asi ide skôr o peniaze pre právnych zástupcov ako o boj za práva zákazníkov.

    0
    0
  2. prve MBP 17″ mali obrovske problemy s kvalitou displayov a sam som musel ziadat u predajcu v zahranici aby mi LCD vymenili – mal som stock konfiguraciu a porovnaval som obraz s BTO – skoncilo to tak, ze mi to LCD vymenili a pre BTO objednali nove….kvalita toho povodneho bola jednoducho OHAVNA

    Aj napriek tomu neni ten display uplne 100%, prechody medzi farbami nie su uplne dokonale a niekedy vidno kde su ‚hranice‘ jednotlivych odtienov.

    0
    0
  3. MiS: U iBookov/MacBookov ich Apple používal vždy. U iMacov rovnako, jedine iMac G5 a novšie majú pri veľkostiach 20 a viac palcov 8 bitové displeje. MacBooky Pro sa tiež vždy vyrábali s 6 bitom. Ale ako to bolo u PowerBookov G4 vám povedať neviem, tie som neskúmal. Určite sa nájde niekto kto ho má, a prezradí nám to.

    0
    0
  4. Mna by skor zaujimalo ci MacBook Pro je low-end? Toz ja si nemyslim. A ako uz pri kupe som vedel ze maju Procka 6bit display cize ako je mozne ze vobec vyrabaju 8bit? Podla mna ani nie.

    0
    0
  5. Neznamená to ale, že by boli nepoužiteľné. Souhlas !! I trabant je použitelný a má své nesporné výhody. Třeba údržbu.

    0
    0
  6. Este otazka (urcite sa tu casom najde nejaky prebornik na panely).
    Ked Apple pouyiva 6-bitove panely je na trhu aj technologicky ekvivalentny 8-bitovy? Resp. preco ich nepouziva (cena, nedostupnost, vyssie naroky na napajanie)? Urcite sa najde rozumna odpoved (samozrejme to nie je ospravedlnenie nepresnosti v popise).

    0
    0
  7. Macker – MacBook Pro je téměř low end. On se jen tváří jako něco lepšího.

    Proběhlo tu cenové porovnání MacBook Pro a IBM T60. Sice je tam stejná cena , ale za naprosto odlišný hardware.
    Jak tu je ve článku uvedeno – apple používá ne příliš kvalitní displej, IBM má displej 15″ SXGA+ IPS TFT 1400×1050 !!! Když si je postavíte vedle sebe, nebudete se chtít na apple koukat.

    A tak je to i s ostatními součástkami uvnitř netebooku. Apple používá nejlevnější dostupné součástky. U kondenzátorů je to naprostý sajrajt/pardon/. IBM používá vybrané kondenzátory s kvalitní dielektrikem. Proto dává standartně 3 roky záruku.

    0
    0
  8. Bufobufo: IBM este vyraba pocitace?

    ja som na ich stranke nasiel:

    ThinkPad® notebooks, ThinkCentre™ desktops and other PC products are now products of Lenovo. Links notated by an asterisk (*) will take you to Lenovo’s Web site.

    A to je predsa cinsky vyrobca.

    0
    0
  9. MiS: 8 bitove panely pre notebooky nie su. Hladal som u vyrobcov, nikto ich nevyraba, tzn. zrejme nie su v ziadnom notebooku ani inych znaciek.

    0
    0
  10. to dominik > IPS

    IPS (In-Plane Switching) was developed by Hitachi in 1996 to improve on the poor viewing angles and color reproduction of TN panels. Most also support true 8-bit color. These improvements came at a loss of response time, which was initially on the order of 50ms. IPS panels were also extremely expensive.

    tolko wiki

    0
    0
  11. Vojtin: Nehladal si zle.
    Jedine co tam Apple ma je:

    15-inch MacBook Pro
    15.4-inch (diagonal) TFT display, support for millions of colors; optional glossy widescreen display
    Supported resolutions: 1440 by 900 (native), 1280 by 800, 1152 by 720, 1024 by 640, and ………..

    17-inch MacBook Pro
    17-inch (diagonal) TFT display, support for millions of colors; optional glossy widescreen display
    Supported resolutions: 1680 by 1050 (native), 1280 by 800, 1152 by 720, 1024 by 640, ………..

    To ze „support for milions of colors“ kazdemu kto pozna „reklamstinu“ hovori ze to bude „milions of colors“ s nejakym hacikom.

    0
    0
  12. Tiež som si všimol zrnenie na mojom 20 palcovom iMacu a to zrnenie alebo skor pásiky som si všimol na Screen Savery „Flurry“

    0
    0
  13. Teorie je jedna věc, praxe druhá. Sedím u MBP 15.4″ se současně připojeným ACD 20″ a tahám ten testovací gradient z jednoho displeje na druhý. Mohu vás ubezpečit, že mi (subjektivně) připadá stejný. Možná prd vidím, ale já jsem s displejem MBP spokojen. Jasně, Cinema je lepší, ale to je samostatný specializovaný produkt a nikoliv součást laptopu.

    Připadá mi to zase jako filozofování o nesmrtelnosti chrousta. Kromě toho fakt, že v MBP je šestibitový dislej, není žádná novinka — psal o tom Dominik už začátkem února ~ https://www.macblog.sk/hardware/macbook-pro-gamut-lcd-displeja-522.html ~ akorát Wow.Done až teď objevuje Ameriku :-)

    0
    0
  14. Já jsem taky spokojenej s displejem u macbooku. Ono jestli to nebude tim, že apple měl víc než dobrý finanční výsledky a tudíž se chce pár amíků přiživit, to ale nemění nic na tom, že jestli apple klamal tak je to hnus, ale já jsem vážně nikde nenašel specifikaci o množství barev či bitů…

    0
    0
  15. No mám srovnání 17 a 20 palcového iMac G5 a je to rozdíl propastný. Pozorovací úhel 17 je opravdu špatný, skoro bych musel koukat ze spoda :-o. Rozdíly jsou i v podsvícení, kontrastu (to vychází jasně i z technické specifikace). Ale obraz je jinak v pohodě. Mám srovnání s PowerBook G4 15 (měl jsem v ruce dva) a srovnání s displeji z iMacu vycházejí dobře (někde mezi 17 a 20).
    Jsem grafik a problém s barvami nemám (a neměl jsem) na žádném z používaných LCD (ani dříve CRT). Často jde o je o kalibraci a používání správných profilů. Nikdy jsem neměl potřebu špičkových monitorů, nevyužil bych jejich možnosti, jelikož ofsetová tiskárna obyčejně udělá s barevností své :-(.

    0
    0
  16. Ale ten test je rozdielny u mna ked si napojim moje LCD na MBP tak ten gradient sedej ako nie moc ale vidim tam rozdiel na mojom Samsung 206BW je to plynule na MBP na zaciatku „od bielej“ vidim trosku pasiky ale od stredu do ciernej je to pekne aj na MBP

    cize Mam MacBook PRO LE super este ze stal kilo )))

    0
    0
  17. BufoBufo: Ja si asi stojim na kabli.
    Aktualne hodnoty su:
    Latest price data Bid – 110.05 Offer – 110.31

    Alebo to mam chapat ze ty si kupil za 85 v januari? T
    o je lepsi zarobok ako lubovolny fond povestneho slovenskeho druheho piliera dochodkoveho poistenia ( a to za 3 roky a nie sest mesiacov). To ti blahozelam.

    0
    0
  18. S-IPS na notebookoch? Ano, nejaky cas daval S-IPS panely IBM do T60. Ale mali znacne problemy s dodavkami, takze IBM uz zase dava aj TN panely. V sucasnosti sa podla vsetkeho ziadne S-IPS panely s rozmermy a rozlisenim vhodnym pre notebooky ani nevyrabaju.

    Cela tato zaloba je uplna fraska.

    0
    0
  19. Ad IBM/Lenovo: Moj otec zakupil T60 s 15″ SXGA a ma dost biedny obraz. Mal som T42 so 14,1″ SXGA a oproti mojmu terajsiemu MacBooku mal velmi slaby obraz. A T60 v nicom nezaostava, aj ked ma o 2 bity na kanal viac. Obidve tie Lenova mali/maju dost slabu svietivost, nic moc uhly a nerovnomerne podsvietenie.

    Ad vybava: T60 mala pri vyssej cene v tom case relativne horsie parametre ako MacBook Pro.

    0
    0
  20. Stejně to vždycky bude výhradně záležitost subjektivní potřeby a přijatelného kompromisu. Tvrdťe děcku, lízajícímu v parném červenci citronovou zmrzlinu, že je to jenom odporná oslazená a obarvená zmrzlá voda, a že by si spíš mělo smlsnout na dušené mrkvi… Být na místě toho děcka, vyklopím to tomu chytrákovi do ksichtu :-)

    0
    0
  21. Pavel Kout (16:41):
    rezignovat na objektivni posouzeni parametru a spolehat se jen na „subjektivni potreby“ je primou cestou, jak nabehnout vselijakym manipulatorum a marketingovym lharum, na coz zrejme Apple jen tak mimochodem dost spoleha. Existuje spousta lidi, kteri se nechaji presvedcit, ze prave tento (obecny, libovolny, ne nutne Apple) produkt je pro ne to nejlepsi a samozrejme za bezkonkurencni cenu… navic prece tak hezky vypada (je COOL!). Po nejake dobe, az zacnou patrat po konkurencnich modelech, zjisti, ze si koupili predrazenou sra.ku a ze za stejne penize mohli mit ve skutecnosti mnohem vice muziky. Takove prozreni je pak to nejbolestivejsi a byt dosud k takovemu vyrobku chovali naklonnost, najednou se to prevraci v nenavist.

    0
    0
  22. mb: Ale podla vsetkeho aj konkurencne modely pouzivaju obdobne panely. Ine sa nedodavaju. To su vsetci potom tiez …. (pouzil si vyraz ktory je ti asi blizky) ?

    0
    0
  23. 6 bit + dither udavaju vsetci vyrobcovia monitorov ako „16.2 mil“, cize o trochu menej ako skutocnych 8 bit 16.7 mil. Problem je, ze online shopy a cenniky su popletene a tak sami predavaci nevedia co je 16.2 a co 16.7 a uvadzaju v cennikoch zle udaje. Apple pise „millions of colors“, pretoze to tak pisu (klamu) vsetci ostatni…

    0
    0
  24. Po úpornom hľadaní som zistil, že 8 bitové displeje majú Fujitsu LifeBook série N. Konkrétne disponujú MVA technológiou. Inak nič, aj Lenovo ustúpilo od IPS displejov, oficiálne kvôli vysokej spoterbe vyplývajúcej z toho, že v IPS obrazovke každý pixel riadia hneď dva tranzistory. Všetci ostaný si veselo udávajú 16,2 milióna farieb = tvária sa že majú niečo iné ako TN. Poďme ich zažalovať a za získané peniaze kúpime MacBooka do každej rodiny.

    0
    0
  25. [mb]

    Proboha, já snad něco psal o nějaké rezignaci na „objektivní posouzení parametrů“? Ne, jen o uspokojování potřeb. A ty jsou subjektivní — každému se líbí jiná muzika, chutná mu jiné jídlo, má jinak dlouhého pimpáska… Naštěstí…

    Přestaňte uživatelům Apple apriorně přiřazovat roli marketingově zcela manipulovatelných ovcí, snižujete se na úroveň socialistických normalizátorů vědoucích, co je pro pro jiného dobré či nikoliv.

    Mimochodem, vás částečně neovlivňuje reklama? Mě ano (stejně jako design, vůně nebo chuť). Jen se to nestydím přiznat, ostatně právě k tomu slouží. Sakra, přece se reklamou živím, tak bych byl totální pako, kdybych její principy popíral. Trubka přece není ten, kdo se nechá reklamou částečně ovlivnit, ale ten, kdo bezvýhradně uvěří první reklamě, na kterou narazí a vykašle se na reference třetích stran.

    Zkusíme modelový příklad, OK? Rozhodl jsem se, že po dlouhých letech workstation nahradím laptopem. Z tohoto důvodu požaduji solidní konstrukci (hliníkový case), snadné připojení na externí displej (nejlépe přímo DIV-konektor), pokud možno podsvětlení klávesnice (dělám často v noci a válím se na gauči) a magnetické uchycení napájení (abych z toho válení neměl proloženiny, občas se přetočím a omylem si kabel přisednu). A musí na tom běžet Mac OS X (legálně a bez komplikací s update), protože mi prostě vyhovuje. Jsem snad ovce (nebo snob), když si pořídím MacBook Pro? Franta Vopršálek odvedle chce zase svůj laptop na práci z rodinnými fotkami, brouzdání po webu, komunikaci s rodiči nebo skouknutí filmu s manželkou v pelíšku. I jemu vyhovuje Mac OS X. Protože ale nepotřebuje pracovní stroj, sáhne po levnějším MacBooku. Je snad ovce?

    Takže to jsou subjektivní potřeby (a objektivní důvody nákupu). Budu-li vysokoškolským profesorem a budu denně dojíždět pět kilometrů do práce, navíc s nevyřešeným parkováním, koupím si na to jetou Felicii a ne naleštěný Jaguar. Ovšem když budu chtít, tak si ho na to klidně koupím. Nikomu do toho totiž nic není, beztak to platím já.

    Díky za vaši toleranci a respekt vůči druhým.

    0
    0
  26. Predne, psal jsem o „obecnem, libovolnem, ne nutne Apple produktu“, tedy suma sumarum nikoliv primo o Apple.
    Dale, puvodne jste napsal „Stejně to _vždycky_ bude _výhradně_ záležitost subjektivní potřeby“ (zvyrazneni moje), coz je skutecne vyznamove rovnocenne Vami kritizovane zmince o rezignaci na objektivitu. A zde byl duvod me reakce…

    O tom, ze kazdy ma jine potreby a prani, se nikdo nepre. Ale paklize si clovek jiz uvedomi, v jakem segmentu trhu vyrobku se bude pri nakupu pohybovat, tak v nem by si jiz mel poradne a detailne vybirat z jednotlivych nabidek konkurence. Nektere firmy jdou na to fikane a snazi se lakat zakazniky emocionalne (to same pak udrzuji a posiluji u svych uzivatelu). V takovym pripade jde racionalni posouzeni bokem, ne-li sejdrem a to je to, oc tem firmam jde. Nektere ale stale spolehaji na zakaznikuv rozum a nesnazi se potencialnimu kupci podlezat kudy se da… a takove jsou mi milejsi.

    0
    0
  27. [mb]

    „Dale, puvodne jste napsal „Stejně to _vždycky_ bude _výhradně_ záležitost subjektivní potřeby“ (zvyrazneni moje), coz je skutecne vyznamove rovnocenne Vami kritizovane zmince o rezignaci na objektivitu.“

    Jasně, ale to rozhodnutí na základě subjektivních potřeb si stejně musíme nějak objektivně okecat, ne? :-) Ne, docela vážně: kdo bude tvrdit buď „Apple je bezchybný skvost“ anebo „Apple je ďáblovo znamení“, je s největší pravděpodobností cvok. Všechno mezi tím je v normě — a posouzení individuálních potřeb i jejich následného uspokojení je relativní.

    0
    0
  28. Bufobufo-já nakoupil za 92,něco 20.dubna na narozeniny (hádejte koho-jen náhoda) takže za měsíc +20% a budu rád když bude víc a víc oveček, podle mě má apple kam růst, u ms si to nemyslím, má nejlepší za sebou (co se týče investování do akcíí)

    0
    0
  29. ad akcie: najvacsi frajeri su ti co ich nakupili pred rokom v juli ked boli za 50 tak tu uz nemachrujte.. len skoda, ze som bol vyhadzany uplne do tla a nevychytal som to;( a doteraz si to neviem odpustit .. uz teraz je to 120% moj skromny odhad po uvedeni iphone a leoparda je 150 do konca roka a to budem zavidiet aj tym co nakupili pod 100;(

    0
    0
  30. apple nic zle neurobil… display podporuje miliony farieb to je fakt. ci uz dither alebo nie, to nepisu…. takze je to sice polopravda, ale urcite nie loz…

    0
    0
  31. Osobne pouzivam 15″ powerbook G4 HR DLSD 1440×960, display je sice 6bit na kanal, ale farby su podla mojho subjektivneho nazoru super. Pri porovnani testovacieho obrazku na PB a 20″ACD nevidim skoro ziadny rozdiel. Omnoho vacsi rozdiel pozorujem na desktope s pozadim Clown Fish, kde pri porovnani tychto dvoch displayov ma cinema naozaj krajsie a sytejsie farby. Nemam osobnu skusenost s kvalitou displaya MBP,ale pred mesiacom a pol som pre priatelku kupil MB C2D 2GHz a to je fakt shit. Pri starte dokonca pozorujem plavanie celeho screenu ako na starych telkach z osemdesiatych rokov. MacBook je s Leopardom fakt rychly, ale dielenske spracovanie a kvalita displaya je naozaj na apple standart bieda. Priatelka preto radsej pouziva obstarozny 12″ powerbook 867, ktory ma stale kvalitou navrch a ja budem rad ked si kamos zobere macbook za 30k.

    0
    0
  32. Tee: Treba porovnavat kalibrovane (sondou), inak to je zbytocne (neobjektivne) porovnavanie, ale Powerbooky mali zrejme aj tak fakt lepsie displeje.

    0
    0
  33. ja mam G4 powerbook 1.67 r.2006 a ziadne pruhy som na tom obrazku nevidel…a to urcite powerbooky mali a maju lepsie dipleje uz len kvoli trosku vatsiemu rozliseniu 1440×960 vs co maju mb pro iba 1440 x 900… a je pravda ze v tomto zacina apple zaostavat. Nedavno kupil kamos HP NC8430 laptop cena bola porovnatelna s mb pro jak nie nizsia a vykon rovnaky ale ten HP ma rozlisenie 1680 x 1050. Tak neviem. Ale zda sa ze apple ma teraz obdobie nasavania penazi a navratnosti investicii. Ci tak alebo tak tie displeje sa daju aj tak ozelit, lebo neviem ako vy ale ja som si maca nekupoval hlavne kvoli farbam ci rozliseniu ale kvoli OS X…

    0
    0
  34. Dominik – svata pravda, u mna ide len o subjektivny dojem. Je to ten isty pripad ako u zalobcov, u ktorych apple NABUDIL dojem, ze kupuju 8bit display. Pred kupou je dobre pozret parametre, aby clovek nebol zbytocne sklamany. Apple je naozaj velky marketingovy mag, preto reklamny slogan treba brat vzdy trochu s rezervou (konieckoncov asi vsteky firmy udavaju miliony farieb, alebo 16,2 mil u 6bit displayov). No a musim dat zapravdu aj Wladovi, apple to u MB trochu prepiskol, preto uz skoro dva roky cakam na plnohodnotnu nahradu powerbooku.

    0
    0
  35. Mne sa zda ze obdobie „problematickych“ displejov zacalo v poslednej generacii powerbook-ov ked sa zacali pouzivat o „30 percent „vyssie rozlisenia. Islo o prisposobenie sa trhu, ale flaky a nerovnomernosti podsvietenia a ine „neduhy“ sa zacali od vtedy.
    Je bezne ze ludia argumentuju starym powerbookom aka je tam kvalitna obrazovka. Ale vtedy volo rozlisenie 1280 x 854.
    Preto podla mna velka hustota bodov neznamena automaticky vyhodu.

    Podla mna by sa mal nazov clanku (Apple celi zalobe za nekvalitne LCD)trochu upravit.
    Apple celi zalobe nie kvoli nekvalite obrazoviek (na trhu asi tazko najdeme nieco ine vhodne na masove pouzivanie) ale kvoli nepresnym informaciam v specifikacii.
    Totoznu zalobu je mozne pouzit na ostatnych vyrobcov prenosnych pocitacov. Ti pouzivaju viac-menej podobne predajne argumenty a specifikacie.

    0
    0
  36. mam otazku mimo bookov: preco sa neda zistit bez rozobratia mojho imaca 20″core akej znacky obsahuje displej?na predajnom mieste som sa dozvedel, ze v tomto compe sa pouzivaju 2druhy, ale nemalo by to byt niekde poznacene v seriovom cisle al. pod.?…

    0
    0
  37. viem z ej eo tuz stary clanok
    ale chcem sa opytat ako je to s novymi MBP konkretne 17″ MBP 2.4GHz a jeho monitormi

    Pre informaciu: dal som si v nastaveniach Display – thousands colors
    a uvedeny obrazok vidim plynule …mam super monitor alebo mam navstvit ociara?:)
    inak fajn clanok..treb abyt objektivny a pripustit aj kritiku do lvastnych radov
    HOci som spokojny smonitorom, aj na predchadzajucich modeloch powerbook
    ALe ocakavam z azaplatene aj nejaku tu kvalitu

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť