Súčasný grafický balík Adobe CS2 pre Mac-y je naprogramovaný pre PowerPC platformu. Všetky Macy však prešli kompletnou obnovou a dnes sa v nich nachádzajú procesory Intel Core 2 Duo. Kvôli obrovskej odlišnosti v týchto platformách sa musia staré aplikácie programované pre PowerPC procesory na Intel Macoch emulovať. Apple dokázal prepísať celý systém Mac OS X na kompatibilitu s Intelom za niekoľko mesiacov, takmer 90% spoločností a individualistov sa veľmi rýchlo prispôsobili a dokázali svoje aplikácie tiež rýchlo prispôsobiť súčasným procesorom Intel. Všetko teda beží bez emulácie a na plný výkon. Okrem balíka Adobe…Spoločnosť Adobe udržiava s Apple dobré vzťahy – odjakživa sú tieto firmy úzko v kontakte a história počítačov Macintosh sa spája práve s grafikou a tlačou. Jedným z dôvodov, prečo grafici pracujú na Macoch, je aj kvalitne implenetovaná správa písiem a color management, ktorý vo Windows doteraz prakticky neexistuje.
Keďže programy z balíka Adobe CS2 (Photoshop, InDesign, Illustrator, Dreamweaver…) sú už skoro 2 roky staré a programované pre PowerPC procesory, na Inteloch sa o ich beh musí postarať emulačná vrstva v Mac OS X s názvom Rosetta. Vzhľadom na komplexnosť emulácie je až prekvapujúce, že nenastáva aj 300 percentné spomalenie. Pri zložitých úlohách, konverziách, rotáciách a práci s veľkými fotografiami alebo dokumentmi je však vplyv emulácie samozrejme veľmi citeľný. Rosetta potrebuje alokovať skoro dvojnásobné množstvo RAM oproti štandardnému behu bez emulácie. Čiastočne pomáha rozšírenie pamäte na 2GB, no aj tak sú zložíté operácie spomalené niekedy o 50–100%.
Situácia je teda taká, že ak grafici alebo štúdiá v rokoch 2004–2005 investovali do výkonných PowerPC Macov, Adobe programy na týchto zostavách bežia rýchlejšie ako na v skutočnosti rýchlejších a nových počítačoch s Intel procesormi. Je teda jasné, že nikto z nich nebude obmieňať hardware v hodnote stoviek tisíc korún za nový, ktorý im vlastne bude poskytovať menej výkonu kvôli emulácii. Situácia sa týka hlavne výkonných počítačov Mac Pro, ale mnoho grafikov na voľnej nohe tiež nekupuje nové počítače s Intel procesormi a ponechávajú si staré PPC iMacy.
Predaj počítačov Apple je teda napriek veľkému úspechu brzdený spoločnosťou Adobe. Keďže grafické aplikácie sú veľmi komplexné a zložité, nie je možné ich jednoducho preportovať a zabezpečiť tak natívnu podporu Intelu za niekoľko hodín, ako v prípade malých programov a utilít. Adobe musel veľkú časť kódu prepisovať, a posledný rok usilovne pracuje na balíku CS3, ktorý bude konečne Universal Binary, teda pre platformu PowerPC aj Intel. Pred mesiacom bola vydaná betaverzia Adobe Photoshop CS3 a až na niekoľko malých bugov funguje bezproblémovo a samozrejme aj rýchlo. Je teda očividné, že sa Adobe snaží a skutočne dokáže kvalitne prepísať celý balík CS3 a ďalšie ich aplikácie do konca roka 2007.
Myslím, že až sa finálny balík CS3 objaví na pultoch predajní, nastane veľký dopyt po Intel počítačoch Mac Pro a 24 palcových iMac-och, na ktoré doteraz takpovediac len „padal prach“.
UPDATE: Na AppleInsider dnes vyšiel takmer rovnaký článok, čo potvrdzuje moje dedukcie. Podľa prieskmu až 15 percent užívateľov Macu vlastní legálne zakúpený Adobe produkt, a čakajú na natívnu podporu Intelu. Až potom nakúpia novú výbavu.
komentárov
Myslim si ze zde placete nad spatnym hrobem. Za toto muze Apple, ktery mel sve klicove partnery informovat o prechodu na jiny procesor a dat jim tak cas aby mohli vcas prenest sve aplikace. Za druhe bude ta Rosetta asi dost odflakla kdyz zpomaluje o tak moc vykon vsech aplikaci. A za treti asi nebude tak tezke udela Photoshop pro MacOSIntel (kor kdyz ho mam uz hotovej pro WindowsIntel), spis se jim to nechce delat jako zaplata a tak s tim otaleji do verze CS3 aby si to chudak uzivatel musel koupit.
Cely pack sa preprogramoval v X-Code. To zaberie mnozstvo casu. Neplacaj nad spatnym hrobem :) A faktom zostava, ze predaj Mac Pro je spomaleny kvoli okolnostiam ktore som spomenul.
Zčásti je to pravda, zčásti je na vině Apple: např. iMac 24″ se nebude prodávat víc, dokud na něm např. nebude fungovat Boot Camp.
Naviac je nelogicke aby si Apple sam znizil zisky tym ze by neinformoval Adobe o prechode na Intel. Bud o tom Adobe vedel uz rok dopredu, snazili sa a programovali, alebo to nevedel nikto az do uvedenia Intel pocitacov.
Jan Rybar: BootCamp je betaverzia a v marci bude hotova final verzia. Urcite na iMacu 24″ pojde… Nesnazim sa teraz nijak zastavat Apple a Adobe, ale hovorme fakty :) Prepisat giganticky graficky balik skoro nanovo a kompatibilne bootovat Windows z EFI nie je na 3 dni.
Dominik: „hovorme fakty…“ Právě. Profi Macy se budou prodávat, až budou odladěny vč. systémového softu (Boot Camp, Leopard) a až bude Adobe CS3. Zbytečně vinit tu či onu stranu, máknout musí obě.
MAge: 1) Apple už asi dva roky před přechodem na Intel několikrát varoval Adobe, aby vyčistila kód a přenesla ho do XCode. Adobe s přechodem na XCode dost váhala (a vcelku oprávněně), donutil je až Intel. 2) Udělat emulátor zcela odlišného procesorového prostředí není žádná sranda. Odborníci se vcelku shodují, že Apple s Rosettou odvedl velký kus kvalitní práce. 3) Přepsat velký program z Maca na Win je velmi složité. Promiň, ale nemůžu se prostě zbavit dojmu, že nevíš, o čem mluvíš. Jediné s čím souhlasím, že úmysl Adobe je, aby si to uživatelé museli zaplatit. Ale přiznám se, že se jim ani moc nedivím. Nová verze měla prostě teď přijít, UB by stejně nepřišla o víc jak půl roku dřív.
hroch32, dakujem (znova!) za detailnejsie informacie.
len pacient si moze zneuctit macka windosmi…
mme: radsej byt pacient so zneuctenym macom ako 2 NB :) su aplikacie, ktore jednoducho na mac nie su a nemas inu volbu… tak nebud extremista :)
neviem ako MBpro ale ja mam pbG4 a windows som si skussl len nainstalovat pod PC virtual zo zvedavosti.. bezal,ale trapne tak som ho odinstaloval…A musim povedat ze zatial som windows nepotreboval…Su aplikacie ktore nerozbehas ale su tu nahrady ktore programy pre win nahradis inymi pre mac.Samozrejme su uzivatelia ako ty MBpro ktory pouzivaju nejaky program ktory je exemplarny pre win ako napr. AutoCad ale to neznamena ze vsetci co mame maca musime teketo programy pouzivat. Takze podla mna mme nie je az taky extremista lebo ani ja windows na mojom nebezim a nie som extremista…
wladho1: tym extremistom som myslel to, ze preco by mal byt clovek pacientom len preto, ze ma na macu aj win? to mi pripomina radka hulaka len na opacnej strane… nemyslim, ze som pacient len kvoli tomu, ze pouzivam aj win a nechcem vlacit 2 NB stale so sebou :) najprv poriadne citaj :)
co sa samotnych win tyka, skusal som aj bootcamp, aj parallels aj vmware, u mna je jednoznacny vitaz zatial parallels. kazdopadne, mam to len kvoli fakt programom, ktore nemam ako alternovat, ale skor typu kontrola domacej zabezpecovacky, bezpecnostne kamery a pod…. ostatne programy, aj ked niektore su mozno na win lepsie, alternujem bezproblemovo na mac, ale nie vsetko sa da… no a na intel macoch bezia uplne bez problemov…
MBpro prepac, beriem to….mi hlavene udrela len ta veta s extremistom a nejak som pozabudol na toho mne ze si mu tam odpovedal na toho pacienat. Fakt sorry